декретна відпустка

Я буду мамою - час відпочивати!

У сучасному світі саме по собі поняття «декретне відпустка» вважається вельми суперечливим. Багато хто його навіть відпусткою не поспішає називати. Чому? – Ну, от посудіть самі. – Як правило, період, що позначається цим словом, призначається для відпочинку, розслаблення та відновлення сил. Хм, а хтось намагався нічого не робити в декреті?

Спробуймо розібратися в цьому питанні в деталях. А раптом ми справді упускаємо щось важливе?

Термін вагітності та декретна відпустка: а коли йти «відпочивати»?

Загалом, за статистикою, більшість жінок починає активно «відпочивати» ще до моменту настання самих пологів. Всі ці тижні безсоння, нескінченної печії, дивних смакових уподобань, необхідності носитися у відчайдушних спробах вибрати хороший пологовий будинок і грамотного лікаря дуже до цього «схиляють». Думаєте, на цьому весь основний список вичерпано? – А ось і ні! Декретна відпустка ніяк не звільняє майбутню маму від покупки коляски, ліжечка та основного набору дитячих речей.

До всього перерахованого вище до «відпустки» варто додати ще й тривожні думки про майбутні родові муки, які закрадаються в душу, варто лише визначити у себе навіть ранні ознаки вагітності. Загалом задоволення ще те. Чи згодні? – Та й потім, після самих пологів, мало що суттєво змінюється: відіспатися, відпочити і якось переключитися все одно не вийде.

А загалом, якщо вірити законодавству більшості країн світу, то такого поняття як «декретна відпустка» взагалі не існує. Це так званий період, який має на увазі той час, коли батьки, мама або батько, звільняються від роботи під приводом майбутніх пологів (для жінок) та/або догляду за новонародженим (як для чоловіків, так і для жінок). Він може оплачуватись або, навпаки, бути безоплатним.

Універсального часу, коли необхідно обов’язково пійти у декретну відпустку, теж не існує. Якщо термін вагітності, вірніше, самопочуття жінки дозволяє, можна продовжувати працювати аж до пологів. Тим більше, що на сьогоднішній день є безліч спеціальностей, які дозволяють мамі не з’являтися в офісі щодня. Працювати цілком можна і з дому, затишно розташувавшись на улюбленому дивані.

Декретна відпустка для чоловіків: чи це можливо?

Загалом універсальної відповіді на це питання немає, та й бути не може. Все залежить від ситуації, адже кожна сім’я – це по суті унікальний соціум зі своїми традиціями, культурою та звичками. Для країн Північної Америки та більшої частини Європи немає нічого дивного в тому, що чоловікові може знадобитися пійти у декретну відпустку. А чому б і ні? – Він такий самий рівноправний батько, як і жінка, а отже, цілком може присвячувати свій час малюкові. Це вважається досить поширеною практикою.

 Однак, існують регіони, в яких основний тягар догляду за маленьким членом сім’ї покладається виключно на матір, автоматично перетворюючи батька на головного здобувача сім’ї у фінансовому плані. Мама ж йде у декретну відпустку і повністю займається лише малюком.

Хоча, як для матері, так і для батька, декретна відпустка навряд чи має на увазі під собою відпочинок та безтурботне проведення часу. – Будь-якому дорослому доведеться укладати малюка спати, гуляти з ним, міняти підгузки, годувати та купати. Однак, чоловікові слід пам’ятати ще й про те, що маленька дитина не просто вимагає уваги, знадобиться ще й повна самовіддача. А витримати це психологічно дуже непросто. Загалом, якщо не придумати собі заняття, то нескінченний день бабака просто гарантовано.

Декретна відпустка: чим зайнятися молодим батькам?

Як би батьки спочатку не чекали і згодом не любили свого малюка, рано чи пізно їм все одно захочеться відволіктися від нескінченних турбот, пов’язаних із доглядом та турботою про маленького члена сім’ї. Декретна відпустка – це, звичайно ж, не привід не приділяти собі часу. Однак, чим же зайнятися, щоб поєднати, як то кажуть, приємне з корисним?

  • Саморозвиток ще ніхто не скасовував. Виберіть собі сферу (ну, або відразу кілька), в якій вам хотілося б вдосконалюватися в даний момент. Швидко освоювати щось нове у вас навряд чи вийде, але погодьтеся, поспішати теж особливо нікуди. Насолоджуйтесь процесом, і нехай вас гріє думка про те, що ви все одно наближаєтеся до поставленої мети.
  • Почніть вести власний блог чи канал. Хм, а чому б і ні? – Багато молодих батьків стають дуже популярними у соціальних мережах саме в цей період, щодня викладаючи пости та активно ділячись враженнями. Ви можете озвучувати основні проблеми вашого регіону чи світу загалом, розмірковувати, дивувати, давати та отримувати корисні рекомендації. До речі, зробити це можна навіть тоді, коли виявилися лише ранні ознаки вагітності. Як правило, підписникам цікаво все.
  • А як щодо фітнесу? – Так-так, не дивуйтесь! Як правило, ні вагітність, ні пологи, ні наступне сидіння вдома не надають ні гарної форми, ні правильної постави. Якщо термін вагітності дозволяє, робіть зарядку, намагайтеся правильно харчуватися, гуляйте, ну, і взагалі проводьте більше часу на свіжому повітрі.

Зробіть свій будинок гарним. Декретна відпустка – це час, більшу частину якого вам доведеться проводити у приміщенні. Чому б не використати його раціонально? – Подумайте, що ви хотіли б у ньому змінити? – Можливо, вас давно дратують штори або напружують ковдри. А чи взагалі перестановку в кімнаті давно робили?

  • А чи замислювалися ви про фріланс? Ранні ознаки вагітності – це вже привід задуматися над тим, чим, власне кажучи, ви займатиметеся в останні дні перед пологами і пізніше, після народження малюка. Додатковий заробіток чи робота волонтером точно не буде зайвим.

Звичайно ж, кожен з батьків сам вирішує, як провести свою декретну відпустку. Універсальної формули тут бути не може. Для одних це час, який варто прожити тільки в компанії малюка, а для інших можливість почати щось нове. У деяких сім’ях у декрет відправляється мама, до інших батько, а є й ті, які воліють розділити термін між обома батьками. У будь-якому разі для того, що провести цей час з максимальною користю, його варто ретельно та завчасно планувати.