Перші дні після пологів

Як сама вагітність, так і пологи – це, безумовно, дуже сильні навантаження на здоров’я будь-якої жінки. Багато хто знає про те, що в організмі в цей період відбуваються серйозні зміни, і ця перебудова ніяк не може відбутися блискавично. Потрібен час, причому далеко не день і не два. Хоча, звичайно, якісь зміни молода мама здатна відчути практично відразу.

Як правило, на цьому етапі виникає безліч питань. Найпоширенішими, мабуть, слід вважати, скажімо, інтерес, чи можуть бути місячні після пологів через місяць, куди дінеться плацента після пологів і як буде вести себе організм після кесаревого розтину? Про це та багато іншого, безумовно, не менш важливого, ми пропонуємо поговорити сьогодні.

То чого ж чекати насамперед?

Насамперед, хотілося б відзначити, що у цьому питанні все дуже індивідуально, і самопочуття мами після пологів залежить від багатьох параметрів. І симптоми після звичайних пологів і після кесаревого розтину, безумовно, відрізнятимуться. Для природних пологів характерна наявність очних крововиливів і поява численних точок, що чимось нагадують родимки, по всьому обличчю.

Знаєте чому відбувається саме так? – Найчастіше це результат того, що в процесі пологів жінці не вдалося дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Наприклад, вона неправильно тужилась чи затримувала дихання під час самого процесу. В результаті на стінки судин голови чинився великий тиск, який і призвів до розриву судин як у самих очах, так і навколо них. Під час планового кесаревого розтину такого, як правило, не спостерігається.

Як же вчинити? – Дуже багато досвідчених мам радять зробити чайні компреси на очі. Ненадовго. Хвилин на 10 буде цілком достатньо. Вони матимуть заспокійливий вплив і прискорять процес відновлення. І за 6-10 днів про таку неприємність можна буде забути. До речі, крововиливи на обличчі пройдуть через такий самий приблизно час. Самі розумієте, у перші дні говорити про щось більш суттєве, наприклад, про те чи настануть місячні після пологів через місяць, ще, безумовно, рано.

Переймоподібні болі в перші дні після пологів. Звідки вони беруться?

Дуже часто в перші дні після пологів жінки скаржаться на біль у животі, який нагадує перейми. Як правило, при годуванні грудьми вони лише посилюються. Відразу хочемо попередити, всупереч досить поширеній помилці, вони ніяк не впливають на окситоцин після пологів, та й затримка других місячних після пологів точно не пов’язана з цими хворобливими відчуттями.

З точки зору фахівців, ці болі не що інше, як післяпологові скорочення матки, яка має скоротитися, щоб повернутися до своїх колишніх розмірів. Тобто. стати такою, як була до пологів. До речі, хворобливі відчуття частіше з’являються при повторних пологах, ну, або у жінок, які стали мамою двійнят. А ось у жінок, які народжують першу дитину  такі скорочення здебільшого проходять безболісно. Чому під час грудного годування вони посилюються? – Тут ніякого секрету немає: річ у тому, що при смоктанні, у мами виділяється спеціальний гормон окситоцин. Після пологів саме він необхідний для стимулювання скорочення матки. Тобто переживати із цього приводу явно не варто.

Крім розмірів, матці необхідно відновити ще й слизову оболонку, яку називають ендометрієм. Ні, це не перші місячні після пологів через місяць. Ці виділення носять інший характер: так через статеві шляхи з матки виводяться залишки слизу, тканин та крові. Все це, як правило, спостерігається в перші три дні, а виділення справді можуть нагадувати місячні, а в деяких випадках навіть можуть бути ряснішими. До речі, під час руху чи навіть вставанні, вони найчастіше посилюються. Це норма. Турбуватись не треба.

А куди дінеться плацента після пологів?

Мабуть, це одне з тих питань, яке цікавить майже кожну нову маму. Але перш за все, давайте розберемося, що таке плацента взагалі і навіщо вона потрібна. Саме слово «placenta» має латинське коріння і дослівно його можна перекласти як «дитяче місце». Вона вважається важливим органом, так як саме вона поєднує функціональні системи плода та майбутньої мами. А насправді, плацента після пологів виходить сама чи знадобиться додаткова допомога лікарів?

Загалом вважається, що плацента після пологів повинна відокремитися від стінок матки жінки самостійно. Іноді молодій мамі знадобиться обережно потужитися. Як правило, лікар нагадує, як це зробити правильно. За своєю природою плацента м’яка, а отже, легко прослизне назовні через піхву. Це відбувається в перші години після пологів. І лише в деяких випадках може знадобитися невелике втручання лікаря.

Коли ж, власне, повернуться самі місячні?

Як ми згадували вище, процес відновлення організму після пологів дуже індивідуальний. І універсальної формули тут немає, та й не може бути. У когось місячні після пологів через місяць можуть бути (як правило, це характерно для жінок, які не годують малюка грудьми), а для когось затримка других місячних після пологів – це також нормальний стан.

У цілому, сучасні фахівці вважають, що у ситуаціях, коли жінка з якоїсь причини взагалі не годує дитину грудьми чи змушена комбінувати різні види годування, місячні загалом наступають раніше, тобто. приблизно через 5-6 тижнів. Чому так? – Справа в тому, що гормони, які відповідають за вироблення молока, значною мірою знижують рівень естрогенів та прогестерону, а саме вони своєю чергою впливають на овуляцію і менструацію. До речі, ця ж тенденція спостерігається і у жінок після кесаревого розтину, тому що в даному випадку дійсно важливо лише те, як молода мама годує свого малюка.

Хотілося б відзначити, що всупереч досить поширеній помилці, регуляція менструального циклу – це досить тривалий процес. Звичайно ж, менструація повернеться, але на це потрібен час. І затримка других місячних після пологів також вважається нормою.

У цій статті ми вже неодноразово говорили про те, що немає універсальної формули того, як може пройти процес пологів. Це індивідуально. Але з усіма питаннями, що виникають після звичайних пологів або після кесаревого розтину, краще звертатися до фахівців. Так, друкованої літератури та онлайн джерел зараз маса, але все ж таки довіряти краще грамотному доктору.