Післяпологова депресія: як розпізнати та побороти?

Ну, ось ви і мама. Те, чого ви так довго чекали, нарешті відбулося. І, здавалося б, можна полегшено зітхнути та заспокоїтися, але ні. На практиці це означає протилежне, адже саме в цей період у жінок у голові виникає маса практично риторичних питань, наприклад, «Що робити далі? Чи готова я до нового статусу? Чи впораюся?»

Знайомо? – Загалом, привіт, новий потік тривожності. І привіт абсолютно іншим психоемоційним станам. Післяпологовий стрес, як то кажуть, на обличчя. У цілому нині, за статистикою, депресивний стан у тій чи іншій мірі, у цей період виникає приблизно в 10-15% жінок. Що робити при депресії, якщо вже почали відчувати її наближення? І взагалі, які основні причини післяпологової депресії? Давайте, розбиратись.

Що таке депресія після пологів: даємо визначення поняття

Всесвітньо відома Единбурзька шкала післяпологової депресії дає таке визначення поняття. Післяпологова депресія – це особливий тип психічного стану, що спостерігається у жінок відразу або незабаром після пологів. Насамперед, воно проявляється у постійних перепадах настрою.

І в цій ситуації важливо відзначити, що це далеко не просто емоції. Це справді захворювання, що підтверджується чітко поставленим медичним діагнозом. В цілому, післяпологовий стрес виявляється у дуже швидкій зміні настрою та поведінки, а також тягне за собою гіперпідвищену тривожність, дратівливість, безсоння, зниження уваги та раптовий нічим не зрозумілий плач.

Недарма ж післяпологова депресія часто називається ще «післяпологовою нудьгою» або так званим «бебі-блюзом». Вона може виявитись через кілька годин після пологів і триває до 1-2 тижнів. І це, в принципі, вважається нормою. Але у випадках, якщо симптоми не проходять через цей час, жінці вже необхідно замислитися над зверненням до фахівців.

Післяпологовий стрес і як його розпізнати

Пологи – це, як не крути, серйозний стрес для всього організму. І, опинившись у подібній ситуації, він може реагувати на нього абсолютно по-різному. Для однієї жінки це проявляється у відсутності або, навпаки, підвищенні апетиту, для іншої властиве відчуття постійної втоми, а деякі відзначають значне зниження лібідо. Все це і є післяпологовою депресією, симптоми якої можуть виявлятися, як ви бачите, абсолютно по-різному.

Однак, на думку фахівців, крім перерахованого вище, післяпологова депресія може супроводжуватися і набором не зовсім звичайних у нашому розумінні, проявів. Наприклад, часто виникають суттєві проблеми з концентрацією уваги та прийняттям рішень.

Іноді у матері може бути незначний інтерес до своєї дитини. Вона не помічає звуки, не реагує на плач, і продовжує залишатися абсолютно байдужою до всього, що відбувається навколо. Це також післяпологовий стрес.

Часто у жінки виникає відчуття власної нікчемності, безпорадності, і, як наслідок, надмірна плаксивість. Вона перестає відчувати задоволення одразу у всіх аспектах життя. Депресивний стан часто може спровокувати виникнення найжахливіших думок, аж до смерті та суїциду. У особливо важких випадках спостерігаються різні нав’язливі ідеї. До речі, не можна, звичайно ж, не зважати на гормональні зміни в організмі жінки.

Причини післяпологової депресії та як уникнути серйозних наслідків

Насамперед, хотілося б відзначити, що, на жаль, ніхто й ніколи не дасть гарантії, що з вами нічого подібного не станеться. Депресія після пологів може виникнути у будь-якої жінки, незалежно від її соціального статусу та матеріального становища. Однак, якщо вивчити питання досконально та підготуватися до її прояву заздалегідь, вона, швидше за все, пройде набагато легше.

Психологи радять у жодному разі не замикатися у собі. Намагайтеся наскільки це можливо звертатися за допомогою. Наприклад, до чоловіка чи партнера. І не лише за фізичною, звичайно, а й за моральною. Вони теж повинні знати, що робити при депресії у вашій ситуації, пам’ятати, що так справді буває у багатьох молодих мам і намагатися згладити її наслідки.

Поділіть обов’язки з турботи за дитиною та домашнім побутом. Не соромтеся долучати до вирішення деяких питань своїх рідних, близьких чи навіть друзів. Підвищуйте власну самооцінку. І якщо у вас виникли проблеми, і ви не знаєте, що робити, озвучуйте їх та вирішуйте колективно. А ще психологи радять обов’язково знаходити у собі негативні почуття, з’ясовувати їх джерело і, як наслідок, контролювати власний стан.

Причини післяпологової депресії та як з ними боротися

Якщо вам вдалося зрозуміти, що післяпологова депресія все ж таки не оминула вас стороною, перш за все, постарайтеся докласти максимум зусиль, щоб впоратися з нею самостійно.

Не знаєте, що робити при депресії? Сподіваємося, наш простий список стане вам у нагоді.

  • Визначте свої життєві пріоритети і перегляньте свій домашній уклад. Не варто гнатися за ідеальним життєвим укладом. Наприклад, стерильною чистотою та обідом, що складається з трьох найскладніших страв. В іншому випадку післяпологовий стрес ще й хронічною втомою доповниться.
  • Встановіть час відпочинку. Не відмовляйтеся від денного сну разом з малюком, адже фізична втома має властивість накопичуватися, а значить, згодом лише ускладнюватиме і без того складний емоційний стан. Виділіть годинник і присвятіть його тільки собі. Що ви любите робити найбільше? – Почитайте, прийміть ванну з піною або оліями, прогуляйтеся магазинами, поговоріть з подружками.
  • Не відмовляйте собі в задоволенні та турботі про себе. Займайтеся легкою фізичною зарядкою, ходіть до салонів краси. Регулярні заняття спортом знімають стрес, агресію та напруженість. Не беріть на себе занадто багато справ. Вам зараз головне не тільки турбота про дитину, а й про себе. Спіть не менше 7 годин уночі, денний сон 1 год. Дотримуйтесь правильного харчування та повноцінного раціону, і депресивний стан до вас точно не підкрадеться.
  • По можливості, не відмовляйтеся від годування груддю. Це важливо як для малюка, так і для вас. Так ви отримаєте чудовий психоемоційний зв’язок з малюком і післяпологовий стрес, точніше, його ступінь буде знижений.

Отже, як ви вже, напевно, зрозуміли, депресія після пологів – це не рідкість і причини післяпологової депресії можуть бути найрізноманітнішими. На жаль, вона трапляється навіть у найстійкіших молодих мам. Але її цілком можна уникнути. Що для цього робити? – Частіше посміхайтеся, пам’ятайте, малюкові потрібна щаслива мама. Якщо подолати проблему самостійно не виходить, варто звернутися по допомогу до фахівців.