Ну, ось ви і мама. Те, чого ви так довго чекали, нарешті відбулося. І, здавалося б, можна полегшено зітхнути та заспокоїтися, але ні. На практиці це означає протилежне, адже саме в цей період у жінок у голові виникає маса практично риторичних питань, наприклад, «Що робити далі? Чи готова я до нового статусу? Чи впораюся?»
Знайомо? – Загалом, привіт, новий потік тривожності. І привіт абсолютно іншим психоемоційним станам. Післяпологовий стрес, як то кажуть, на обличчя. У цілому нині, за статистикою, депресивний стан у тій чи іншій мірі, у цей період виникає приблизно в 10-15% жінок. Що робити при депресії, якщо вже почали відчувати її наближення? І взагалі, які основні причини післяпологової депресії? Давайте, розбиратись.
Всесвітньо відома Единбурзька шкала післяпологової депресії дає таке визначення поняття. Післяпологова депресія – це особливий тип психічного стану, що спостерігається у жінок відразу або незабаром після пологів. Насамперед, воно проявляється у постійних перепадах настрою.
І в цій ситуації важливо відзначити, що це далеко не просто емоції. Це справді захворювання, що підтверджується чітко поставленим медичним діагнозом. В цілому, післяпологовий стрес виявляється у дуже швидкій зміні настрою та поведінки, а також тягне за собою гіперпідвищену тривожність, дратівливість, безсоння, зниження уваги та раптовий нічим не зрозумілий плач.
Недарма ж післяпологова депресія часто називається ще «післяпологовою нудьгою» або так званим «бебі-блюзом». Вона може виявитись через кілька годин після пологів і триває до 1-2 тижнів. І це, в принципі, вважається нормою. Але у випадках, якщо симптоми не проходять через цей час, жінці вже необхідно замислитися над зверненням до фахівців.
Пологи – це, як не крути, серйозний стрес для всього організму. І, опинившись у подібній ситуації, він може реагувати на нього абсолютно по-різному. Для однієї жінки це проявляється у відсутності або, навпаки, підвищенні апетиту, для іншої властиве відчуття постійної втоми, а деякі відзначають значне зниження лібідо. Все це і є післяпологовою депресією, симптоми якої можуть виявлятися, як ви бачите, абсолютно по-різному.
Однак, на думку фахівців, крім перерахованого вище, післяпологова депресія може супроводжуватися і набором не зовсім звичайних у нашому розумінні, проявів. Наприклад, часто виникають суттєві проблеми з концентрацією уваги та прийняттям рішень.
Іноді у матері може бути незначний інтерес до своєї дитини. Вона не помічає звуки, не реагує на плач, і продовжує залишатися абсолютно байдужою до всього, що відбувається навколо. Це також післяпологовий стрес.
Часто у жінки виникає відчуття власної нікчемності, безпорадності, і, як наслідок, надмірна плаксивість. Вона перестає відчувати задоволення одразу у всіх аспектах життя. Депресивний стан часто може спровокувати виникнення найжахливіших думок, аж до смерті та суїциду. У особливо важких випадках спостерігаються різні нав’язливі ідеї. До речі, не можна, звичайно ж, не зважати на гормональні зміни в організмі жінки.
Насамперед, хотілося б відзначити, що, на жаль, ніхто й ніколи не дасть гарантії, що з вами нічого подібного не станеться. Депресія після пологів може виникнути у будь-якої жінки, незалежно від її соціального статусу та матеріального становища. Однак, якщо вивчити питання досконально та підготуватися до її прояву заздалегідь, вона, швидше за все, пройде набагато легше.
Психологи радять у жодному разі не замикатися у собі. Намагайтеся наскільки це можливо звертатися за допомогою. Наприклад, до чоловіка чи партнера. І не лише за фізичною, звичайно, а й за моральною. Вони теж повинні знати, що робити при депресії у вашій ситуації, пам’ятати, що так справді буває у багатьох молодих мам і намагатися згладити її наслідки.
Поділіть обов’язки з турботи за дитиною та домашнім побутом. Не соромтеся долучати до вирішення деяких питань своїх рідних, близьких чи навіть друзів. Підвищуйте власну самооцінку. І якщо у вас виникли проблеми, і ви не знаєте, що робити, озвучуйте їх та вирішуйте колективно. А ще психологи радять обов’язково знаходити у собі негативні почуття, з’ясовувати їх джерело і, як наслідок, контролювати власний стан.
Якщо вам вдалося зрозуміти, що післяпологова депресія все ж таки не оминула вас стороною, перш за все, постарайтеся докласти максимум зусиль, щоб впоратися з нею самостійно.
Не знаєте, що робити при депресії? Сподіваємося, наш простий список стане вам у нагоді.
Отже, як ви вже, напевно, зрозуміли, депресія після пологів – це не рідкість і причини післяпологової депресії можуть бути найрізноманітнішими. На жаль, вона трапляється навіть у найстійкіших молодих мам. Але її цілком можна уникнути. Що для цього робити? – Частіше посміхайтеся, пам’ятайте, малюкові потрібна щаслива мама. Якщо подолати проблему самостійно не виходить, варто звернутися по допомогу до фахівців.