Здоровий сон. режим сну дитини

Мабуть, ні для кого не є секретом, що сон для людини дуже важливий. Без тіні сумнівів можна сказати, що саме він є головною складовою нашого здорового життя. Звичайно ж, сон новонародженого відрізняється від режиму дорослого. І у цьому немає нічого дивного. І коли в молодій сім’ї з’являється малюк, у батьків, як правило, завжди виникає безліч питань. – У якій позі має спати новонароджений? Як правильно визначити час неспання та години відпочинку? А чи потрібна спеціальна таблиця сну, щоб випадково не порушити графік? І це далеко не повний перелік. Розкажемо про все по порядку.

Режим сну новонародженого

Діти різного віку сплять неоднаково. Чому? – На думку фахівців, потреба у сні прямо пропорційна їхньому зростанню. Іншими словами, чим швидше малюк росте, чим довше йому треба спати. Розповідаючи про режим сну новонародженого та час неспання крихітної людини, не можна не відзначити, що загальна тривалість на добу повинна становити не менше 16-20 годин.

Коли малюк тільки з’являється на світ, його графік сну ще не встановлений. Та й як можна говорити про якісь ритми, якщо будучи в животі у мами, він спав сам по собі, а зовсім не так, як хотіла мама? Сон дитини доведеться організовувати батькам, оскільки цілком імовірно, що спочатку малюк взагалі буде плутати день і ніч. Згідно зі статистикою, сон дитини за 3 місяці налагоджується. На той час у нього встановлюються власні біоритми, які найчастіше збігаються з батьківськими. І ці проблеми відпадають.

Таблиця сну такої маленької людини досить проста і невигадлива: новонароджений повинен спати не менше 1,5 години поспіль. А загалом денний відпочинок розбивається на 4-6 частин, з перервами на годування та різні процедури.

Як налагодити правильний сон?

Якщо ваше маля спить неспокійно, а встановлені норми сну дитина ніяк не дотримуються, необхідно зрозуміти причину. І чим раніше ви зрозумієте, що ж не так, тим краще.

Одна з перших причин – це кольки в животі через ще несформовану харчову систему. В цьому випадку краще звернутися за порадою до педіатра. Він також підкаже, у якій позі має спати немовля, щоб повноцінно розвиватися. Проблема досить поширена у всьому світі, а значить, рішення буде знайдено дуже швидко. Сон немовляти поступово нормалізується, і батьки зможуть зітхнути з полегшенням.

Іноді сон новонародженого збивається через те, що малюк з якоїсь причини занадто збуджений, чи, навпаки, дуже втомлений. Це також може порушувати здоровий сон дитини. Як із цим боротися? – Спробуйте організовувати часті прогулянки на свіжому повітрі, а на ніч рекомендується влаштовувати спокійні ритуали лазні.

Дорослий малюк спатиме все менше. Сон дитини на рік і час неспання новонародженої, звичайно ж, відрізняються. Кількість циклів також значно зменшиться. Малята 6-9 місяців сплять вдень лише 3 рази, дітки віком від 9 до 18 місяців – 2, а в 4 роки й одного буде достатньо.

Графік сну до 2-х років

Молодим батькам потрібно бути готовим до того, що стаючи старшим, малюк почне відмовлятися спати довго і часто, а укласти його стане важче. Графік сну дітей віком становить близько 13 годин на добу. Причому вдень достатньо буде відпочити двічі та по дві години. Все інше займатиме нічний сон.

До речі, у цьому віці малюк вже має спати всю ніч, без пробудження. Якщо ваша дитина прокидається вночі і активно грає або у неї бувають дуже ранні підйоми, значить норми сну дитини дещо порушені. Просто скоротіть денний сон. Як правило, цього виявляється цілком достатньо.

Буває, що дитина відмовляється від денного сну і молоді батьки не вважають це серйозною проблемою. На думку фахівців, допускати такі ситуації не можна. Час пильнування довжиною у весь день у такому віці витримати складно. Найчастіше це відбувається через випадковий або хронічний недосип, відсутність режиму або неправильна підготовка до сну.

Безперечно, сон дитини у рік налагодити значно простіше, ніж в 2-3. Стаючи старшим, вона може вже чинити опір сну через своє емоційне зростання і становлення характеру. Але до цього віку малюк вже здатний засвоїти нескладні правила та умови. Вони конче необхідні для подальшої адаптації до соціуму та навколишнього світу.

Здоровий сон до 4-х років

Загалом для дітей дошкільного віку рекомендується один денний сон тривалістю 2-2,5 години. Час неспання, відповідно, зростає. У міру зростання малюк стає активнішим, укласти його буває непросто. І винятково від рішення батьків залежить, чи скасовувати денний сон.

Але педіатри радять не поспішати. Недарма ж у дитячих садках та дошкільних закладах графік сну дотримується в обов’язковому порядку.

Щоразу доведеться докладати все більше і більше зусиль, щоб дотримуватися режиму. Часто таблиця сну не порушується, якщо на допомогу приходять певні сімейні правила та ритуали. Спробуйте дотримуватися порядку дня, і малюку буде набагато легше адаптуватися до різних подій.

Чому важливий графік сну?

Режим сну новонародженого, як і час та неспання дітей старших за віком визначаються індивідуально. Батьки можуть досвідченим шляхом встановити норми сну дитини самостійно, а можуть звернутися за допомогою до фахівців.

На думку педіатрів, діти, які сплять менше за норму, повільніше ростуть, та й складніше розвиваються. Чому? – Уся справа в тому, що під час сну виробляється гормон росту. Тобто, все закономірно, той, хто мало спить, негаразд активно зростає. Здоровий сон – це часто гарантія хорошого імунітету. Повноцінно відпочиваючи, малюк якісніше засвоїть всю отриману за день інформацію, а значить, нервові та емоційні розлади не турбуватимуть ні малюка, ні його батьків.

Що можна зробити мамі та татові в першу чергу, щоб таблиця сну була дотримана? – Подбайте, щоб дитина спала на чистому ліжку, у добре провітрюваній та прохолодній кімнаті. Повітря не повинно бути пересушене. Приглушіть світло і постарайтеся прибрати всі сторонні та дратівливі звуки.

Отже, режим сну новонародженого та, скажімо, сон дитини на рік дуже відрізняються. Є свої нюанси та особливості, які доведеться враховувати. Для того, щоб встановити графік сну та визначити час неспання знадобиться певний час. Проте боятися цього не варто. З такими труднощами стикаються усі без винятку батьки. Єдина річ, яку треба засвоїти молодим батькам, – це те, що здоровий сон насправді є гарантією повноцінного розвитку та запорукою гарного настрою малюка, а отже, без нього точно не обійтись.