Щеплення: робити чи ні

На сьогоднішній день вакцинація вважається чи не єдиним способом захистити нове покоління від різноманітних хвороб. Вакцина здатна ефективно захистити дитину, як від найнебезпечнішого захворювання, так і від його наслідків. Здавалося б, користь цього розділу медицини давно доведена.

Але в даному випадку не можна не відзначити і той факт, що ця тема, а саме наслідки вакцинації найчастіше обговорюється батьками в соціальних мережах. Такі дискусії зазвичай дуже жорсткі. – Одні впевнені, що в 21 столітті без превентивної міри точно не обійтися, інші утримуються і намагаються дізнатися, яка вакцина краща і зупинитися на ній, а трапляються й затяті противники. Про все про це, а також про календар щеплень пропонуємо поговорити сьогодні.

Вакцинація та вакцина: а чи потрібне нам усе це взагалі?

Те, що щеплення дітям робити рекомендується, а іноді й зовсім обов’язково, рано чи пізно дізнаються усі без винятку молоді батьки. На думку більшості докторів розвинених країн світу, наслідки вакцинації не такі страшні, як те, що може викликати в дитячому організмі, наприклад, поліомієліт, кір, дифтерія та інші інфекційні захворювання.

Графік щеплень передбачає, що найперша вакцинація малюка, звичайно, за згодою батьків та дозволу лікарів, проводиться ще в пологовому будинку. Компоненти вакцини допомагають виробити необхідний рівень антитіл, змушуючи цим імунні клітини дитини протистояти якомусь конкретному захворюванню. Переживати в цьому випадку точно не варто. – Новонародженим вводять мертвих або дуже ослаблених збудників, і вони точно не здатні спричинити захворювання. Хоча реакція на вакцину буває, нехай слабовиражена, але цілком можлива.

Останнім часом Всесвітня Організація Охорони Здоров’я стурбована випадками виникнення і поширення різних небезпечних вірусів що почастішали у всьому світі. Календар щеплень розробляється провідними вченими далеко не дарма, вони хочуть убезпечити дитину та запобігти рівню захворювань на планеті в цілому. Вакцина вважається надійним захистом.

До уваги молодих батьків пропонується безліч інформації. Зараз вони можуть без проблем з’ясувати, яка вакцина краща, порадитись і вибрати саме ту, що вважають кращою для своєї дитини. Але навіть, незважаючи на це, величезний відсоток тат і мам часто ухвалюють рішення відмовитися від щеплення дітям, пославшись на якісь наслідки вакцинації, про які вони прочитали у соціальних мережах. Останні часто не обгрунтовані з наукової точки зору.

Саме така, загалом, досить безтурботна, поведінка призвела до того, що в 21 столітті знову виникла загроза таких небезпечних захворювань, як кір, краснуха, правець, кашлюк, дифтерія, поліомієліт та багато інших. Вчасна вакцинація здатна скоротити ризик захворіти на 90%, а то й на всі 100%.

Щеплення дітям: чому зараз так багато антивакцинаторів?

На сьогоднішній день досить великий відсоток молодих батьків у всьому світі приходять до рішення про те, що вакцинація їм не потрібна ще до моменту появи малюка на світ. Ні, вони не займаються питанням про те, яка вакцина краща, такі тата та мами просто приходять до думки, що гіпотетично наслідки вакцинації можуть бути жахливими, і відмовляються від щеплення.

Чому ж вони так чинять, тим самим піддаючи малюка ризику захворіти, а то й смерті? – Насправді, причин кілька. Наведемо перелік найпоширеніших із них:

  • Недостатня кількість інформації. Батьки не розуміють, яку користь може принести, скажімо, щеплення від вітрянки чи вакцина від грипу, тому нічого не роблять ні собі, ні діткам. Як правило, така поведінка властива дорослим із підвищеною тривожністю.
  • Негативний досвід когось із знайомих. Найчастіше подібні розповіді не мають жодних чітких аргументів. Вакцинація стає так званим цапом-відбувайлом. Саме її звинувачують у всіх проблемах, пов’язаних із здоров’ям навіть у тому випадку, якщо вона до них не має жодного стосунку.
  • Календар щеплень найчастіше не береться до уваги тими, хто в принципі не довіряє медицині. Такий висновок, як правило, робиться на основі власного негативного досвіду звернення до лікарів. Графік щеплень зазвичай ігнорується багатьма представниками різноманітних релігійних громад, чи як наслідок будь-яких переконань у ній.

Щеплення від вітрянки, вакцина від грипу та вакцинація загалом: коли справді не можна?

Розкриваючи таке питання як хелсі вакцинація, не можна не відзначити, що існують випадки, коли дитині насправді не можна робити щеплення за медичними показаннями. Це якраз ті із небагатьох (!) ситуацій, коли негативні наслідки вакцинації справді мають місце.

  • Алергія у гострій формі на окремі компоненти зі складу;
  • Інфекційне захворювання, що супроводжується значним підвищенням температури;
  • Загострення будь-якого хронічного захворювання.

Ну, і навіть у цьому випадку все не так однозначно, як могло б здатися на перший погляд. По суті, у сучасних медичних закладах щеплення дітям не роблять лише у разі гострої алергічної реакції на компоненти, адже цей чинник вважається незмінним.

Вакцина розробляється вченими за універсальною схемою. Ніхто не враховує індивідуальні особливості кожної конкретної людини. Тому якщо на якийсь компонент спостерігається алергія (а найчастіше це курячий білок), значить, наслідки вакцинації можуть бути катастрофічними. Таким дітям щеплення від вітрянки, вакцина від грипу та багато інших вакцин протипоказані.

Як же бути? – Звертатися за порадою та допомогою до сімейного лікаря, звичайно. Саме ця людина складе графік щеплень та підкоригує його, виходячи з індивідуальних особливостей малюка.

Загалом, слід зазначити, що медицина, як і наука загалом, не стоїть на місці. Вона розвивається, і багато компонентів замінюються на більш сучасні, а отже, безпечні для більшої кількості людей. Хелсі вакцинація зводить ризики ускладнень як наслідки вакцинації до нуля.

Уряди розвинених країн, усвідомлені батьки та так звана доказова медицина згодні з тим, що у 21 столітті вакцинація – це найефективніший спосіб захисту. Завдяки ній немає більше епідемій, які ще кілька десятків років тому щороку вбивали мільйони людей на планеті. Спеціально розроблений календар щеплень оберігає дітей (як новонароджених, так і хлопчиків та дівчаток молодшого віку) від захворювань. Їхня імунна система ще недостатньо сформована, а значить, ризик захворіти на такі страшні хвороби, як дифтерія, поліомієліт, правець, туберкульоз і т.д. досить великий. На жаль, ускладнення, викликані цими недугами, як правило, накладають відбиток на все життя.